Kalendarz zajęć

Najbliższe wydarzenia

Co to znaczy umiejętność pływania?

Co to znaczy umiejętność pływania?

Czy istnieje granica nabywania umiejętności pływackich?

Kiedy możemy powiedzieć, że dziecko, nastolatek czy też osoba dorosła potrafią pływać? A tak w ogóle, co to znaczy umieć pływać? Może to umiejętność przemieszczania się w wodzie, a może swoboda wykorzystania wszystkich styli pływackich. Być może dla niektórych umie pływać ten, który bije rekordy szybkości w pływaniu sportowym. Te i inne pytania zadają sobie rodzice przyprowadzający swoje pociechy na pływanie.

 

Jedni oczekują od zajęć „na basenie”, by ich dzieci nauczyły się pływania bardzo szybko inni, aby potrafiły pływać wszystkimi stylami. Jeszcze inne gro rodziców chce po prostu zapewnić odpowiednią ilość ruchu swoim podopiecznym. Twórczość pracy z młodymi pływakami dotyczy czegoś głębszego. Praca z dziećmi w wodzie nie może opierać się o kilka zajęć - biorąc pod uwagę, iż są to zajęcia raz lub, co najwyżej dwa razy w tygodniu. Umiejętność pływania to odpowiednia ilość nabytych nawyków ruchowych, które pozwalają swobodnie przemieszczać się w wodzie. Aby poznać i utrwalić odpowiednią ilość ruchów pozwalających małemu pływakowi przemieszczać się w wodzie muszą one być zrozumiane, powtórzone i utrwalone. Jednakże nauczenie pływania wymaga czasu. Podczas kilkuletniej pracy z dziećmi i młodzieżą wyodrębniły się dwa bardzo ważne wnioski, które mówią o tym, że…

 

Dziecko na zajęciach z pływania musi czuć się bezpieczne...

Dziecko by być zadowolone z siebie musi odczuwać radość z zabawy i z wykonywanych zadań pływackich... Umiejętności są skutkiem „ubocznym” i przychodzą z czasem. W pracy z dziećmi bierzemy pod uwagę wiele czynników, które pomagają nam odpowiednio odczytywać ich potrzeby: między innymi wiek, zróżnicowanie zdolności do pływania, zainteresowania poza zajęciami pływackimi oraz chęć osiągania kolejnych trofeów.

Drogi rodzicu na twoich rękach spoczywa rola ogniwa łączącego relacje między dzieckiem, a instruktorem. Dlatego też polecamy wzmacniać swoją pociechę w chwilach zwątpienia. 

 

...Nic wielkiego nie zostanie osiągnięte bez wielkich ludzi, a ludzie są wielcy wówczas, kiedy bardzo pragną takimi być.

(Charles De gaulle)

 

Z pozdrowieniami

Remigiusz Olejniczak 

Powrót do listy
Design by mmCreation.pl. All Rights Reserved